Unior Sinter Factory Racing: Več kot 15 let dirkanja v svetovnem pokalu
Leta 2010 predstavljena ekipa Unior Sinter Factory Racing je iz slovenskih korenin zrasla v eno najbolj spoštovanih in najdlje delujočih tekmovalnih ekip na svetovni gorskokolesarski sceni. Ekipa s sedežem v Ljubljani je imela ključno vlogo pri razvoju domače gorskokolesarske scene, številnim kolesarjem pa je pomagala na poti do samega vrha tekmovalnega športa.
Vendar je to zgodba, ki sega preko dirkanja in kaže, da je lahko tekmovalna ekipa tudi skupna točka z lokalnimi skupnostmi, da lahko dobi podporo progresivno delujočega mesta, promovira šport in skrbi za nove talente.
Ekipa je ustanovilo Kolesarsko društvo Rajd in jo vse od samega začetka tudi vodi. Začetki kluba so sicer podobni drugim, društvo je nastalo iz skupine kolesarskih entuziastov, a ta skupina si je želela več kot dvig lokalne scene, želela je stopiti na svetovni oder. Mednarodna tekmovalna ekipa je rasla in s tem tudi Rajd, ki je danes eden največjih kolesarskih klubov v Sloveniji, z lastno gorskokolesarsko in BMX šolo, kolesarskimi parki, tekmovalnimi ekipami in drugimi programi.
Začetki ekipe pravzaprav segajo še dlje, v čas pred začetkom sodelovanja z Uniorjem, katerega takrat povsem novi program kolesarskega orodja je prav tako “želel” na svetovno sceno. V ospredju ekipe je bilo vedno gravitacijsko dirkanje, še zdaleč pa to ni bila strogo uokvirjena usmeritev, s pomočjo številnih vrhunskih tekmovalcev pa so v vsem tem času nastale res odlične zgodbe. Ključno vlogo sta imela tudi podpori Uniorja, vrhunskega izdelovalca ročnega orodja, ter v zadnjih letih tudi Sintra, ki je znan po svojih vrhunskih zavornih ploščicah.
Od ustanovitve v letu 2010 do danes je ekipa nastopila na približno 160 dirkah za svetovni pokal po okriljem Mednarodne kolesarske zveze UCI, in sicer v disciplinah spust, olimpijski kros, enduro, 4-kros in kratki kros. Z odličnimi tekmovalci, kot so Tanja Žakelj, Jure Žabjek, Reece Wilson, Dakotah Norton, Taylor Vernon, Rudy Cabirou, Ben Zwar, Oli Clark, Vid Peršak in drugi, je bila ekipa stalno prisotna na največjih dirkah in je pustila pečat na mednarodni gorskokolesarski sceni. Tekmovalci ekipe so v tem času nastopili tudi na več kot petnajstih svetovnih prvenstvih, kar je še dodatno potrdilo zavezanost ekipe k dirkanju na najvišjem nivoju.
Zgodnja leta (2010-2014)
Ekipa se je prvotno imenovala Unior Tools Team in je imela jasen cilj zagotavljanja podpore talentiranim slovenskim spustašem, že praktično takoj pa je dobila mednarodni karakter, saj se je ekipi že v prvi sezoni pridružila grška prvakinja Maria Michalogiannaki. Velik prelomni trenutek je sledil z začetkom sezone 2013, ko je v ekipo prestopila Tanja Žakelj in začela desetletje dolgo udejstvovanje ekipe v vzdržljivostnih disciplinah. Sodelovanje je preseglo vsa pričakovanja, Tanja je bila ena najbolj dominantnih tekmovalk in je v tisti sezoni osvojila tudi seštevek svetovnega pokala v olimpijskem krosu, med glavne uspe pa lahko šteje še dve zmagi na posameznih dirkah za svetovni pokal, dva naslova evropske prvakinje, številne uvrstitve v prvo deseterico na dirkah svetovnega pokala in svetovnih prvenstvih ter uvrstitve na vse olimpijske igre od leta 2021 dalje!
Na gravitacijski strani sta izstopala Ruaridh Cunningham in njegov varovanec Reece Wilson, oba s pogostimi uvrstitvami v prvo trideseterico svetovnega pokala in to kljub temu, da je bil Reece še zelo nebrušen diamant. Kasneje je osvojil naslov svetovnega prvaka v spustu in s tem demonstriral popolno pot od trenutka, ko nekdo prepozna tvoj talent, do uvrstitve v zelo solidno ekipo in doseganja vrhunskih rezultatov v tovarniški ekipi.
Izstopal je tudi Žiga Pandur, ki se je uveljavil kot izredno konstanten tekmovalec v spustu ter nadgradil uspehe Nejca Rutarja. S talentom, predanostjo trenažnemu procesu in osredotočenostjo na izboljšanje vseh podrobnosti, je postavil zelo visoko mejo za slovensko sceno in si pridobil mednarodno priznanje. Po koncu tekmovalne kariere se je usmeril v trenerstvo in mentorstvo ter nadaljuje svojo delo z mladimi talenti in je odličen primer poti od vrhunskega dirkanja do sodelovanja z lokalno skupnostjo.
Še več prelomnih dosežkov (2015-2017)
Ekipa Unior Tools Team je širila program v spustu in ohranjala močno prisotnost v olimpijskem krosu, vstopila pa je tudi v svet endura in takratne serije Enduro World Series (EWS).
Zarja Černilogar se je z več uvrstitvami v prvo dvajseterico svetovnega pokala uveljavila kot pomembna tekmovalka na ženski spustaški sceni, zato je njena tragična smrt močno zaznamovala svet gorskega kolesarstva. Jure Žabjek se je medtem prebil v ospredje in dosegel nekaj res prelomnih rezultatov, tudi 12. mesto na dirki svetovnega pokala v Leogangu. S tem dosežkom iz leta 2017 je postavil nov visok mejnik zase in celotno slovensko sceno.
Vodja ekipe pa je bil vendarle Ruaridh Cunningham, ki je redno segal v prvo dvajseterico in z ekipo dosegel tudi uvrstitev med prvih deset na svetovnem pokalu (Lenzerheide 2016). Prav tako odmevna je njegova zmaga na eni izmed prvih izvedb dirke Red Bull Hardline. Ruaridh se je kasneje pridružil organizacijski ekipi serije EWS in je danes ena ključnih oseb v svetovni seriji v gorskem kolesarstvu.
Obdobje ekipe Unior Devinci Factory Racing (2018-2020)
Partnerstvo s kanadskim proizvajalcem koles Devinci Cycles je odprlo novo poglavje v zgodovini ekipe, prvič se je spremenilo tudi ime. Ekipa Unior Devinci Factory Racing je dosegla nove višave v spustu in enduru ter s Tanjo še naprej sodelovala v olimpijskem krosu. Novo obdobje se je začelo spektakularno, Američan Dakotah Norton je na prvi dirki sezone dosegel uvrstitev na oder za zmagovalce, za piko na i se je to zgodilo na “domači” dirki na Lošinju. S stalnimi uvrstitvami v prvo dvajseterico je sledil Jure Žabjek, tudi Kirk McDowall ni bil daleč za njim.
Vodja enduro programa je bil Damien Oton, ki je bil v sezoni 2018 kar petkrat uvrščen med prvih pet na dirkah serije EWS, Keegan Wright pa je kraljeval na festivalih serije Crankworx.
Tudi druga sezona ekipe je bila zelo uspešna, pandemično leto 2020 pa je celoten program obrnilo na glavo, a zaključek je bil vendarle vrhunski - Dakotah se je na zadnji dirki sezone na Portugalskem znova uvrstil na oder za zmagovalce!
Unior Sinter Factory Racing začenja novo pot (2021-2024)
Sezona 2021 je prinesla nov začetek in tudi novega imenskega sponzorja. Uniorju se je pridružil še en slovenski proizvajalec, specialist za zavorne ploščice Sinter. Ekipa je ohranila svoj status s stalno prisotnostjo v svetovnem pokalu in na svetovnih prvenstvih, v čevlje vodje ekipe pa je stopil Jure Žabjek in tudi dosegel več uvrstitev med najboljših trideset na svetovnih pokalih, še boljše dosežke so preprečile poškodbe.
V zadnjih dveh letih je ekipa ponovno obnovila sodelovanje s Trekom in ga še okrepila v primerjavi z obdobjem do leta 2017, s tem pa so se znova na široko odprla vrata na mednarodno sceno. Tekmovalci Ben Zwar, Leona Pierrini, Stan Nisbet, Oli Clark in Aimi Kenyon so prinesli nov zagon in super rezultate. Ekipi se je pridružil tudi Vid Peršak, najboljši slovenski tekmovalec v enduru, in s tem spisal novo poglavje za ekipo. Vid ni le odličen tekmovalec in stalnica svetovnega pokala, je tudi odličen trener in mentor. Svoje znanje predaja mladim v Kolesarskem klubu Rajd ter tudi na svojih kampih, kar je še en odličen primer povezave med vrhunskim športom in lokalno skupnostjo.
Dobesedno in v prenesenem pomenu je v ekipo skočil tudi Jaka Remec ter na seznam disciplin dodal še BMX Park in ponesel ime ekipe v povsem nove kraje. Brez njega tudi ne bi bilo parka v Tržiču, ki znova koristi širši lokalni sceni!
Ekipi se je pridružil tudi Vid Peršak, najboljši slovenski tekmovalec v enduru, in s tem spisal novo poglavje za ekipo. Vid ni le odličen tekmovalec in stalnica svetovnega pokala, je tudi odličen trener in mentor. Svoje znanje predaja mladim v Kolesarskem klubu Rajd ter tudi na svojih kampih, kar je še en odličen primer povezave med vrhunskim športom in lokalno skupnostjo.
Ali so v to zgodbo zajeta vsa imena? Absolutno ne, saj je za ekipo v vseh teh letih dirkalo in tekmovalo več kot 35 tekmovalcev iz desetih držav in štirih kontinentov, in prav vsak izmed njih je pustil svoj pečat. Seveda ne gre pozabiti na izjemno skupino posameznikov, ki je bila stalno v ozadju in skrbela za vse tehnične vidike dirkanja, treniranje, vodenje in ustvarjanje vsebin. Ali je bilo vedno zabavno? Vprašajte katerokoli izmed ekip in hitro boste izvedeli, da je vedno neskončno veliko izzivov, velikih in majhnih. A tudi zabavnih trenutkov je veliko, zelo veliko!
In morda še najbolj pomembno vprašanje - ali je zgodbe po 15 letih konec? Nikakor ne, saj so posamezniki ekipe in kluba še naprej zelo močno vpleteni v dirkanje v najvišjem nivoju, razvojne ekipe in lokalno skupnost, veliko stvari se bo delalo celo na precej višjem nivoju (za namig si poglejte strani z dirkaškimi govoricami in poiščite Britansko-Švicarsko navezo …). Zapuščina ekipe pa živi dalje, posebej močno z vsemi tekmovalci, ki so Uniorjevo ekipo izkoristili za skok na sam vrh ali pa so ga v njej enostavno osvojili!
Slike Sven Martin, Keith Valentine, Klemen Humar, Sebastian Sternemann, Anže Furlan, Grega Stopar & drugi