Kako se prilagoditi nastali situaciji na trgu?

Sposobnost prilagajanja nastali situaciji na trgu je tisto, ki razlikuje uspešna podjetja od manj uspešnih!

Preteklo leto je bilo z nastopom Covid situacije, tako za domače kot tuje gospodarstvo, izredno naporno. Ohromili so se socialni stiki, gospodarstvo pa je še dodatno prizadel znaten dvig cen surovin, zamude pri dobavnih rokih in podobne težave. V krogotok tovrstnega dogajanja so bila in so še sedaj vpeta domala vsa podjetja v Sloveniji in širom po svetu, zato smo se pogovarjali s Klavdijo Kojc, direktorico komerciale na Programu Ročno orodje - Unior o problematiki, načinu reševanja in prihodnjem razvoju, ki ga nastala situacija prinaša. Le tista podjetja, ki bodo v teh časih našla jasno strategijo, vizijo in način reševanja nastalih dobavnih zamud, bodo obstajala in se kot feniks povzdignila nad preostalo konkurenco. Seveda ob upoštevanju dejstva, da tako kakovost, kot profesionalen pristop tako do dobaviteljev kot strank ne bodo trpela.

Čas korone je na mnogih gospodarskih področjih prinesel drastičen dvig surovin. Kako se to odraža pri vas, ali je tudi tukaj zaznati porast cen posameznih surovin?

»Nastala situacija za mnoga podjetja, pa seveda tudi nam, predstavlja velik izziv. Kako reagirati napram kupcem ob drastičnem povišanju cen na trgu, kako vzpostaviti kontinuirano in nemoteno komunikacijo, ko so nam osebni stiki še vedno deloma onemogočeni. Podjetja smo bila primorana konsolidirati načine dosedanjega dela, jih nadgraditi ter narediti nastali situaciji čim bolj primerne. Ob tem pa obdržati kakovost ponujenega in profesionalen pristop do trga. Povečevanje cen vhodnih materialov je seveda globalni problem in čutimo ga tudi mi. Surovine, materiale nabavljamo v Evropi. Nekateri materiali, kot je npr. pločevina, so kar 2.5-krat dražji, kot so bili pred korono. Zraven tega, da se cene povišujejo, pa so še težave vezane na zamude pri dobavah s strani dobaviteljev, zaradi česar težko planiramo sam proizvodni proces. Ob tem je ključna kontinuirana in ažurna komunikacija s kupci, ki so o nastali situaciji obveščeni in ki se zavedajo, da vlagamo veliko truda v izpolnitev obveznosti do njih.

Ali je to priložnost, da poiščete nove dobavitelje oziroma kakšen način soočanja z nastalo situacijo boste oziroma ste ubrali?

»Nastalo situacijo rešujemo na različne načine. Odpirajo se tudi novi nabavni kanali, vendar je potrebno vsakega novega dobavitelja certificirati in testirati kakovost surovine. Ta proces je precej dolgotrajen. Za naš proizvodni proces je pomembno, da je tako osnovni kot pomožni material ustrezne kvalitete, saj lahko samo na ta način zagotovimo kvalitetno izdelano ročno orodje. K temu pa nenehno stremimo, saj vemo, da je blagovna znamka Unior ročno orodje na svetovnem trgu prepoznana kot izredno kakovostna in dovršena.«

Je dvig cen nekaj kar je trend domala po celem svetu, glede na to, da je Covid pandemija zajela celoten svet?

»Res je, domala vsa podjetja se srečujejo s povišanjem cen vhodnih surovin ter dolgimi dobavnimi roki. Zraven tega pa nas omejuje še pomanjkanje surovin, saj povpraševanje presega ponudbo. To lahko razberemo tudi iz različnih medijev, kakor tudi iz nakupnih izkušenj potrošnikov. Opaziti je, da se recimo dvigajo cene jekla, lesa, kartona/embalaže, transporta, kemikalij, živil... Pomeni, so prizadete skoraj vse branže. Prav to, da je obveščenost na tem področju zelo dobra, nas pomirja, saj tako vemo, da se tudi širša javnost zaveda nastale situacije in problematike, v katero smo vpeta podjetja.«

Kaj dvig cen pomeni za cene vaših izdelkov, ali ste tudi vi povišali cene?

»Najprej smo poiskali notranje rezerve, saj zmeraj poskušamo nastale situacije rešiti tako, da preverimo, kaj lahko interno naredimo, preden gremo v druge ukrepe. Povišali smo produktivnost, racionalizirali stroške poslovanja. Digitaliziramo proizvodno-logistične procese. Seveda celotnega povišanja cen surovin z ukrepi nismo mogli pokriti v celoti. Zato smo del povišanja cen vhodnih surovin prenesli v prodajno verigo. Novi cenik smo lansirali v začetku avgusta 2021.«

Kako kupci gledajo na nastalo situacijo - vidik skozi vaše oči?

»Imamo dolgoletne kupce, ki sodelujejo z nami in zaupajo v blagovno znamko Unior-ročno orodje že desetletja, nekateri celo stoletje. Cenik smo načeloma spreminjali v preteklosti na dve leti, kjer so bile minimalne korekcije cen. Zato naši kupci vedo, da to ni nekaj, kar bi bila naša stalna praksa, temveč da nas je nastala situacija dobesedno potisnila v »kot«, ko smo bili primorani cene izdelkov vsaj deloma prilagoditi porastu cen surovin na trgu. V letošnjem letu smo tako sprva ukinili akcije ter posebne ponudbe za posamezne skupine izdelkov. Ko se bo nastala situacija na nabavnem trgu umirila ter stabilizirala in bodo cene začele upadati, bomo ponovno uvedli posebno ponudbo za te določene skupine izdelkov. Tudi mi namreč upamo, da bomo kaj kmalu lahko vnovič zapluli v ustaljeni ritem, tako hitre izdobave posameznih izdelkov, kot osebne komunikacije z našimi kupci. Smo pa na drugi strani v tem obdobju nadgradili našo spletno stran, se posvetili B2C prodaji, uvedli izobraževanja o pravilni uporabi orodja za naše kupce. Pripravljamo tudi tehnični portal in konfigurator za izris opremljenosti delovnega mesta z našo kovinsko embalažo (vozički, modularni pulti,…). Iz tega lahko povzamemo, da tudi v teh težkih razmerah lahko kupcem ponudimo dodano vrednost na področju poprodajnih storitev. Zavedamo se, da bo le sposobnost prilagajanja nastali situaciji na trgu razlikovala bolj uspešna podjetja od manj uspešnih podjetij.«