Obstoječe leto jemljemo kot izziv, kaj vse lahko v prihodnje še nadgradimo in izboljšamo!
Letošnje leto je bilo za mnoga podjetja polno izzivov in drugačnih vsebin. Iskanje novih sinergij, rešitev, strateških pristopov je tako mnoge vodilo do drugačnih poslovnih rezultatov. Prav tako je bilo potrebno spreminjati način dela in se prilagati razmeram, ki jih je od nas narekoval vse hitreje spreminjajoče se tržišče. Vse v sled dejstva, da je Slovenijo in svet v letu 2020 zajela pandemija. Toda v podjetju Unior ročno orodje so se temu zelo dobro prilagodili, sprejeli številne ukrepe in s polnim zagonom zadali smernice za leto 2021. O vsemu smo se pogovarjali z vodjo komerciale Unior - Ročno orodje, Klavdijo Kojc.
Letošnje leto je bilo za mnoga podjetja leto polno izzivov in drugačnih ciljev. Pandemija je dodobra spremenila tako krogotok poslovanja, kot način dela v podjetjih. Kakšne spremembe v načinu dela ste sprejeli pri vas na ročnem orodju?
»Res je, letošnje leto je bilo v mnogih pogledih drugačno, od preteklih let in načina dela, ki smo ga bili do sedaj vajeni. Že takoj ob razglasitvi prvega vala pandemije smo morali odgovorno pristopiti k ukrepom, saj smo na prvo mesto vsekakor postavljali zdravje in varnost naših zaposlenih. Za preprečevanja širjenje okužbe smo tako pričeli z izvajani ukrepov, ki so vezani na vstop v varovano območje Unior d. d., nato smo nadaljevali z ukrepi vezanimi na delovno mesto, skupne prostore, malico in ukrepe ob izstopu iz varovanega območja. Osnovni ukrepi, ki smo jih sprejeli, so tako bili: merjenje telesne temperature, razkuževanje rok in delovnih površin, uporaba maske, upoštevanje varnostne razdalje 2 m, zadrževanje hkrati največ treh oseb v skupnih prostorih, preventivno testiranje s hitrimi testi ipd. Da smo sprejeli ustrezne ukrepe, je dokazovalo tudi dejstvo, da v prvem valu nismo zabeležili okužb znotraj našega podjetja.«
Bi lahko rekli, da je letošnje leto glede na izzive, pred katere nas je postavljalo, bilo tudi leto novega, bolj drznega razmišljanja? Potrebno se je namreč prilagajati kupcem, iskati nove in inovativne načine, da jih dosežemo. Ste tukaj naredili kak napredek?
»Vsekakor. Obstoječe razmere so od nas zahtevale vse večjo usmeritev v digitalizacijo samega prodajnega procesa. Pomembno se je približati kupcu in mu nuditi informacije 24/7. Tako smo letošnje leto uvedli platformo B2B za prodajo ročnega orodja pravnim osebami in uvajamo B2C za prodajo fizičnim osebam. Do konca leta pa bomo na trg lansirali izobraževalne video vsebine po skupinah orodja in prav tako navodila za varno uporabo orodja. Ob tem pa ne smemo pozabiti tudi na program za izris delavnice z našimi modularnimi delovnimi pulti oz. kovinsko embalažo. Velik napredek smo tako naredili na področju digitalnih vsebin, ki smo jih razvili v skladu s potrebami, zahtevami in željami naših strank in poslovnih partnerjev. Tudi celoten marketing bomo v prihodnje v vse večji meri usmerjali v digitalne vsebine, pregled obstoječih spletnih vsebin in ostalega.«
Padec v poslovanju so imela domala vsa podjetja v Sloveniji. Kako se je korona kriza, kot jo imenujejo mnogi, poznala pri vas?
»Seveda smo tudi mi, kot ostala podjetja v Sloveniji in tujini, utrpeli padec v poslovanju. Največji padec prodaje je bil v mesecu aprilu 2020, saj večina industrije in obrtnikov v tem mescu ni obratovala in je zato potrošnja ročnega orodja upadla. Seveda pa se je dokaj hitro trg pričel odpirati in stanje se je počasi normaliziralo. Tako smo lahko vnovič, s polnim zagonom nemoteno pričeli poslovati.«
Kaj pa tuja tržišča? Kako se vam tam pozna poslovanje in način dela?
»Na tujih trgih so se naši pristopi v tem času nekoliko spremenili. V preteklosti so tako dogovori večinoma temeljili na osebnem pristopu, sedaj pa se v večini primeru uporabljajo video konference. Na ta način smo z našimi kupci še vedno ostali v stiku, spremljali dogajanje pri njih in nadgrajevali naše poslovne odnose. Tudi tuji trgi se sedaj že postopoma stabilizirajo in izpade na določenih trgih nadomeščamo s pridobivanjem novih kupcev, v izbranih tržnih segmentih in nišah. Ob tem pa je potrebno izpostaviti, da imamo v našem podjetju izredno zveste, dolgoletne kupce, ki verjamejo v blagovno znamko Unior. Prav zaradi tega nam sodelovanje, prodaja in kreiranje novih strategij tudi na daljavo ne povzroča večjih težav.«
Kakšna pa je vizija za 2021 glede na izkušnje letošnjega leta? Ste naredili kakšne spremembe v načinu poslovanja?
Na poslovanje smo se tako prilagodili z večih vidikov (avtomatizacija – digitalizacija procesov, kadrovsko, modifikacije – izboljšave na ročnem orodju), vse z namenom povečanja gospodarnosti poslovanja ter ponuditi kupcu kakovosten prodajni servis in poprodajno storitev. Leto 2021 bo namenjeno digitalizaciji proizvodnih procesov, saj bomo le na ta način lahko trgu ponudili orodja z še večjo dodano vrednostjo. Z jasno vizijo in smelimi pristopi tako zremo v prihodnost. In se zavedamo, da lahko obstoječe leto jemljemo le kot izziv in vzor, kaj se lahko v prihodnje še nadgradimo in izboljšamo.«
Morda se dotakniva še inovacij. Leto 2020 in čas krize so mnogi izkoristili za novosti, inovacija, razvoj nečesa drugačnega. Boste tudi v tržišču ponudili kaj novega? Morda kak tip novega orodja, storitev ipd.
»Res je, tudi mi na tem področju nismo »spali«, temveč smo nenehno iskali nove rešitve in ideje. Tako bomo trgu lahko v kratkem ponudili novo linijo vozičkov in prenosno delovno mizo. V segmentu kolesarskega orodja smo lansirali novo električno kolesarsko stojalo, ki je prava revolucija na trgu. Temu so zagotovo botrovali tudi odlični koledarski rezultati naših domačih športnikov in trenutno stanje na trgu, ki je ljudi vse bolj »pognalo« v razvijanju pohodništva, kolesarjenja, teka ipd. Prav tako razvijamo nova orodja za električna in hibridna vozila, ki so namenjena za e-mobilnost v delavnicah in na terenu. Torej, novosti je kar nekaj, zato se že veselimo leta 2021 in odziva strank ter poslovnih partnerjev na terenu.«