EL ALETLERİ PROGRAMI

Gelenek

Zrece ve çevresinde demir dövmeciliginin gelişmesi

Zrece'de demir dövmeciliginin gelişmesi, elverişli dogal kaynaklar sayesinde mümkün olmuştur. Uzun yillar önce, Zrece sakinleri Dravinja nehrinden ve kollarindan biçkievleri, imalathaneler ve demirci ocaklari kurarak yararlaniyordu. Su çarki onlara bitip tükenmez bir güç sagliyordu. Çevresindeki alanda yapilan kazilar, bölgede Roma döneminde demir aletlerin üretildigini kanitlamaktadir.

Geçen yüzyilin ortalarinda Dravinja'da 80 degirmen ve biçkihane buluuyordu. 19. yüzyilin ortalarinda ise bölgede dört demir dövme imalathanesi bulunuyordu. Bunlardan biri haricinde digerleri demir ocaklarina dönüştü ve ilk tarim ve zanaat aletlerini üretmeye başladi.

Zrece bölgesinde Boharina'da bölgedeki en eski demir imalathanesi olan iyi korunmuş olan ve halen eski su çekicinin bulundugu Oslak's demir imalathanesi bulunmaktadir.

Zrece'de demir dövmeciliginin gelişmesi, Pohorje daglarinda yanan odun kömürüyle desteklenmiştir. Zrece demir dövme sanayisinin birinci dünya savaşindan sonra gelişmesi dövme gelenegi, vasifli iş gücü ve suyun gücüne dayanmaktadir.